WWE Championship from 1963 to 2000

WWE: Complete list of all wrestlers who won the WWE Championship from 1963 to 2000

Complete list of all wrestlers who won the WWE Championship from 1963 to 2000. List of WWE champions from 1963 to 2000:

Buddy Rogers
The elder Rogers won this championship for the first time on 11 April 1963. He kept this championship for 136 days.

Bruno Sammartino
After Bruno, this championship again. He received this championship on 17 May 1963. He held this championship with him for 2803 days.

Ivan Koloff
Ivan achieved this championship on 18 January 1971. He had this championship for 121 days.

Pedro Morales
Pedro won the championship on 8 February 1971. He held this championship for 1027 days.

Stan Stasik
Stan won the championship on 1 December 1773. He held this championship for 19 days.

Bruno Sammartino
On 10 December 1973, Bruno became champion once again. This time he held this championship for 1237 days.

Superstar Billy Graham
He became the WWE Champion on 30 April 1977. After this, he held this championship for 296 days.

Bob Backlund
On 20 February 1978, Bob became champion. He held this championship for 648 days.

Inoki
He won the championship on 30 November 1979. And she remained with him for only 6 days.

The championship became vacant on 6 December 1979.

Bob Backlund
Bob then regained the championship on 17 December 1979. And after that, he was the champion for 672 days.

The championship was again vacated on 19 October 1981. There was no champion.

Bob Backlund
Bob captured it again on 23 November 1981. This time he held this championship for 763 days.

The iron shake
Shake subsequently became champion on 26 December 1983. He was the champion for 28 days.

Hulk Hogan
On 23 January 1984, Hulk Hogan became the champion. He remained the champion for 1474 days.

Andre the Giant
On 5 February 1988, Andre became the Giant champion. But he did not hold that championship for more than a day.

Ted DiBiase
Ted won the championship on 5 February 1988. He was the champion for 8 days.

The championship was again vacated on 13 February 1988.

Randy Savage
Randy Savage became the champion on 27 March 1988. He held this championship for 371 days.

Hulk Hogan
Hogan once became champion on 2 April 1989. This time he could retain the championship for 364 days.

The ultimate warriors
The Warriors became champions on 1 April 1990. He held the championship for 293 days.

Robert ramus
Remus became champion on 19 January 1991. He had the championship for 464 days.

Hulk Hogan
Hogan became champion again on 24 March 1991. This time he had this championship for 248 days.

Undertaker
Taker became champion on 27 November 1991. He remained the champion for 6 days.

Hulk Hogan
Hogan then achieved this on 3 December 1991. This day he became the champion for a day.

On 4 December 1991, again this championship became vacant.

Rick flair
Rick became champion on 19 January 1992. He held the championship for 77 days.

Randy Savage
Randy then won the championship on 5 April 1992. She remained with him for 149 days.

Rick flair
On 1 September 1992, Rick became champion again. This time he held the championship for 41 decades.

Brett Hort
Brett became the champion on 12 October 1992. He held the championship for 174 days

Yokozuna

Yokozuna became the champion on 4 April 1993. He became the champion for 1 day.

Hulk Hogan
Hogan again became the champion on 4 April 1993. He had this championship again for 70 days.

Yokozuna
Yokozuna became champion again on 13 June 1993. This time he remained champion for 280 days.

Brett Hort
Brett became champion again on 20 March 1994. He held the championship for 248 days.

Bob Backlund
Backlund again became champion on No. 23, 1994. This time he held the championship for 3 days.

Kevin Nash
Kevin became the champion on 26 November 1994. He remained the champion for 358 days.

Brett Hort
Brett again became the champion on 19 November 1995. He held this championship for 133 days.

Shawn Michaels
Sean won the title on March 31, 1996. He was the champion for 231 days.

Sid Yudi
Sid became the champion on 17 November 1996. He remained the champion for 63 days.

Shawn Michaels
Shaun again became the champion on 19 January 1997. This time he held the championship for 25 days.

On 13 February 1997, the championship was again vacated.

Brett Hort
Brett won the championship on 16 February 1997. He was the champion for 1 day.

Sid Yudi
Sid again became champion on 17 February 1997. He was the champion for 34 days.

Undertaker
Taker became the champion on 23 March 1997. He remained the champion for 133 days.

Brett Hort
Brett again became champion on 3 August 1997. He was the champion for 98 days.

Shawn Michaels
Shawn became champion on 9 November 1997. He remained the champion for 149 days.

Stone cold
The cold became the champion on 29 March 1998. He held this championship for 91 days.

Ken
Kane won the championship on June 28, 1998, but remained champion for 1 day.

Stone cold
Cold won the championship again on 29 June 1998. This time he was the champion for 90 days

On 27 September 1998, it became empty again.

The rock
Rock won the championship on 15 November 1998. He was the champion for 44 days.

Mankind
Mankind became the champion on 29 December 1998. He was the champion for 29 days.

The rock
Rock again won the championship on 24 January 1999. This time he was the champion for 22 days.

Mankind
Mankind regained it on 26 January 1999. He was the champion for 20 days.

The rock
Rock Champion on 15 February 1999

Stone cold
Cold won the championship again on 28 March 1999. He was the champion for 56 days.

The undertaker
Taker achieved the championship on 23 March 1999. He was the champion for 36 days.

Stone cold
Cold then became the champion on 28 June 1999. He was the champion for 55 days.

Mankind
Mankind again became the champion on 22 August 1999. He was the champion for 1 day.

Triple h
Triple H became the champion on August 23, 1999. He was the champion for 22 days.

Vince McMahon
Vince achieved the championship on September 14, 1999. He was the champion for 6 days.

On 20 September 1999, the championship was again vacated.

Triple h
On September 26, 1999, Triple H became the champion. He was the champion for 49 days.

Big show
Big Show won the championship on 14 November 1999. He was the champion for 50 days.

Triple h
On 3 January 2000, Triple H again became the champion. He was champion for 118 days.

The rock
Rock again became the champion on 30 April 2000. He was the champion for 21 days.

Triple h
On 21 May 2000, Triple H again became the champion. He was the champion for 35 days.

The rock
On 25 June 2000, The Rock again became the champion. This time he was the champion for 119 days.

Kurt angle
Kurt Angle became champion on 22 October 2000. He remained the champion for 126 days.